Mezinárodní den vodících psů připadl na středu 26. 4. 2023. 🦮🦯 Se čtyřnohými pomocníky jsme se vydali do ruchu města v rámci akce "Libercem s vodícím psem po boku". 

Atmosféra byla veselá. Reportérovi, který nás doprovázel, aby z akce pořídil reportáž, však v jednu chvíli ztuhl úsměv na tváři.

Dostal možnost přejít si rušnou vozovku na Šaldově náměstí bez zraku. S klapkami na očích, bílou holí v ruce a ruchem města všude kolem to vůbec nebylo snadné. 🚖👂📣🚎 Vodící pes je pro samostatný pohyb lidí se zrakovým postižením jistě skvělý pomocník, ale i on má své limity. Nedokáže třeba označit, zda na semaforu svítí zelený panáček či nikoliv. 🚦❌🦮

Orientace beze zraku je vždy náročná, ale v okamžiku, kdy nefunguje zvuková signalizace na jedné z nejfrekventovanějších křižovatek v Liberci, je takové přecházení doslova hazardováním se životem... Jsme rádi, že jsme zaznamenali snahu kompetentních osob řešit tuto situaci. Po přecházení křižovatky na Šaldově náměstí jsme se vydali do veřejných i soukromých institucí, abychom zjistili, jaká je praxe s vpouštěním vodících psů do interiérů a zároveň, jak jsou budovy uzpůsobené potřebám zrakově handicapovaných.

Akce se vydařila. Dvojnozí i čtyřnozí si dali sladkou/psí pochoutku a všichni jsme se zahřáli v kavárně, jelikož nám na konci dubna sněžilo.❄️

Velmi děkujeme pracovnicím a pracovníkům z organizací: Tyfloservis - krajská pobočka Liberec, odbočka Liberec SONS i Dětská televize Liberec, Český rozhlas Liberec. Těšíme se na pořízené reportáže.

Do konce týdne můžete v ulicích vidět osoby s těžkou vadou zraku a jejich čtyřnohé parťáky s uvázanou zelenou mašličkou 🟢🎀- značí možnost oslovit majitele a dotázat se ho na to, co Vás k vodícímu psu zajímá.

Nabízíme záznam z reportáže s názvem "Nefungující zvuková signalizace komplikuje nevidomým přechod libereckého Šaldova náměstí", která vznikla díky ČRo Liberec: