Ve středu 19. 10. 2022 jsme přivítali v TC Liberec speciálního hosta – pana Jiřího Mojžíška. Šíře zkušenosti a zážitků našeho přednášejícího byla fascinující.

Pan Mojžíšek se od raného věku aktivně zajímal o technické předměty. A velmi záhy se stal programátorem, v čemž, jako od narození nevidomý, platil v ČR za průkopníka. První „mluvicí“ PC program, který pan Mojžíšek vyvinul, se jmenoval KUK. Později stál za vznikem hlasové syntézy, kterou někteří znáte jako „Mojžu“. V devadesátých letech si založil vlastní živnost na výrobu pomůcek a hraček pro zrakově postižené. Celou řadu z nich jsme měli šanci si vyzkoušet a osahat přímo na besedě. Jednalo se například o „berušku“, „rohaté domino“, které se při skládání kostek za sebe nerozjíždí. Exkluzivně jsme mohli držet v rukou hlavolam v podobě skládací kostky (pokročilá verze Rubikovy kostky), která ještě ani není ve výrobě, ale už teď víme, jak je silně návyková. Pan Mojžíšek si všechny hračky a pomůcky sám navrhuje a také je sám zhotovuje. Veškeré hlavolamy a hračky, o kterých na besedě byla řeč, jsou k dostání v e-shopu Tyflopomůcek. Na webu pana Mojžíška máte šanci poslechnout si mimo jiné tzv. holofonní hudební ukázky a dozvíte se řadu dalších zajímavostí: http://mojzisek.braillnet.cz/.
Shrnuto závěrem, na této říjnové besedě jsme dostali inspiraci na několik životů. Je nám velkou ctí, že jsme toto setkání měli šanci v TC Liberec uspořádat. Panu Mojžíškovi ještě jednou srdečně děkujeme! Na fotkách je zachycen pohled na účastníky besedy, na vybrané pomůcky, ale také na pana Mojžíška, kterak zkouší střelecký luk, který na akci donesl jeden z účastníků besedy.