S panem Jiřím Zoulem Sajbtem jsme si na liberecké pobočce první lednovou středu povídali o nevšedním tématu vývoje středověké zbroje a zbraní. Téma bylo skutečně široké, a tak náš přednášející vypíchl některé hlavní zajímavosti.

Řeč byla o vývoji štítu – od těch jednoduchých typů ztlučených z několika prken, přes štíty mandlového tvaru až po výrazněji trojúhelníkové typy, které se během středověkého období vyvíjely. Také zbroj prošla výrazným rozvojem. Pan Sajbt nám přinesl ukázat názornou repliku kroužkové zbroje, vážící přes dvacet kilogramů. Sám prý v ní dříve prováděl návštěvníky po zámku a notně se v ní v horkých dnech zapotil. Kroužková zbroj, která původně měla jen krátké rukávy a krátkou suknici, postupně během století narůstala do všech směrů, až ve 12. století šlo už téměř o kombinézu, která zahrnovala i rukavice, dlouhé suknice či punčochy navázané podvazkovým způsobem.

Dozvěděli jsme se, že jako ochrana proti korozi se na brnění různých druhů používal lněný olej. Ten také zbarvil povrch zbroje do černé či tmavě šedé barvy, tedy je poměrně nepravděpodobné, že by se středověká zbroj leskla tak, jak je mnohdy vyobrazováno ve filmech. V rámci besedy jsme si měli možnost osahat repliku románského meče z přelomu 12. a 13. století, dále repliku pozdně gotického jeden a půl ručního meče z druhé poloviny 15. století, který, ač delší, nám přišel díky speciálnímu vyvážení pocitově lehčí.

Dozvěděli jsme se také, že slovo „zbrojnoš“ se často chybně používá pro označení stráže či bojovníků, ačkoli správně tak byli nazýváni ti, kteří zbraně skutečně jen „nosili“ – tedy přinášeli je rytířům do bojů, starali se o ně před bitvou a po ní. Šlo o zaučující se mladé chlapce, obvykle ve věku 14 či 15 let. Uchvátil nás také palcát s bodci, který nám pan Sajbt rovněž přinesl ukázat. Na ten prý kroužková zbroj nestačila.

Závěrem nám kolovaly ještě různé druhy dýk – působivý byl „tesák“, velikostně spadající někam mezi meč a nůž. Sloužil nejen jako „záložní“ zbraň, ale byl také doplňkem civilního šatu. Beseda se nám z důvodu poutavé debaty protáhla na více než tři hodiny a mohli bychom nepochybně pokračovat několik dalších. Děkujeme za báječné nevšední setkání. 😊